Co powinieneś wiedzieć zaczynając pracę w Norwegii?

Skandynawia staję się chętnie wybieranym kierunkiem emigracji zarobkowej. Spowodowane jest to tym, iż można dorobić się większej gotówki w przeciągu niezbyt długiego okresy zarobkowego. Warto jednak zwrócić uwagę, że przede wszystkim specjaliści mogą liczyć na najwyższe dochody.  Dodatkowym atutem są niepowtarzalne krajobrazy, specyficzny klimat oraz kultura.

Legalny pobyt w Norwegii możliwy jest przez 3 miesiące, jeśli pojechaliśmy w celach zarobkowych, natomiast jeśli pojechaliśmy do Norwegii i nie posiadamy miejsca zatrudnienia możemy legalnie przebywać na terenie Norwegii przez 6 miesięcy. Osoby, które planują dłuższy pobyt muszą zarejestrować się w lokalnym posterunku policji oraz urzędzie skarbowym. Rejestracja na posterunku policji możliwa jest poprzez stronę internetową www.selfservice.udi.no , bądź bezpośrednio na komisariacie, a także w Centrum Obsługi Pracowników Zagranicznych. Jeśli otrzymaliśmy zatrudnienie i przebywamy na terenie Norwegii po raz pierwszy należy zgłosić się do urzędu podatkowego w celu uzyskania karty podatkowej „skattekort” oraz numeru ewidencyjnego. Wszelkich informacji na ten temat możesz poszukiwać na stronie norweskiego fiskusa, dostępnej również w języku angielskim.

Dla młodych osób między 18- 30 rokiem życia dobrym miejscem zatrudnienia jest praca jako „au pair”. Dzięki temu można nauczyć się języka norweskiego, poznając przy tym kraj i kulturę. Natomiast w tym przypadku jest wymagana znajomość norweskiego chociażby na poziomie komunikatywnym. W zamian za opiekę pracodawcy zobowiązują się do pokrycia kosztów wyżywienia, zakwaterowania oraz wypłacania kieszonkowego.

Często norweski pracodawca poszukuje „pracownika sezonowego” np. : zbieranie plonów rolniczych, umowy na zastępstwo w okresie wakacyjnym. W przypadku tego typu zatrudnienia otrzymuje się pozwolenie na pracę na okres 6 miesięcy. Dodatkowo cudzoziemiec musi posiadać kontrakt przed rozpoczęciem pracy, aby mógł starać się o pozwolenie o pracę.

Praca dla specjalistów przeznaczona jest w ściśle wyznaczonych sektorach, zazwyczaj są to bardzo dobrze płatne prace, natomiast wymagana jest znajomość języka norweskiego bądź angielskiego, a także odpowiednie wykształcenie czy to zawodowe czy specjalne kwalifikacje. Osoby, które starają się o pracę musza posiadać konkretną ofertę pracy aby móc starać się o pozwolenie na pobyt. Zazwyczaj jest ono wydawane na rok i może zostać odnowione. Po 3 lat specjalista może starać się o pozwolenie na osiedlenie się. Po otrzymaniu pozwolenia na osiedlenie się nie trzeba pracować w jedynym wyznaczonym miejscu, można zmienić miejsce pracy bez obowiązku powiadamiana odpowiednich instytucji. Warunki świadczone przez pracodawcę nie mogą odbiegać od warunków świadczonych w umowach zbiorowych czy też gorsze od warunków świadczonych w danym zawodzie.  Ponadto wykwalifikowani pracownicy poszukujący pracy na terenie Norwegii mogą przebywać bez pozwolenia przez okres 6 miesięcy.  Pracodawcy zatrudniający w specjalistycznych sektorach osoby posługujące się językiem angielskim to m.in.: Statoil, Maersk Oil, OSM, GE Energy, Mamut ASA, Gard AS, SIMARD OPTRONICS.

Polscy pracodawcy mogą też bez ograniczeń delegować pracowników do pracy na terenie Norwegii. Nie ma obowiązku wówczas zawiadamiania odpowiednich służb o podjęciu zatrudnienia, jeśli okres pracy nie przekracza 3 miesięcy.  Jeśli praca przekracza okres 3 miesięcy wówczas należy posiadać odpowiednie zaświadczenie z Polski uprawniające do korzystania  z opieki medycznej w Norwegii, a także zaświadczenie o zatrudnieniu z ojczystego kraju.

Ważne jest także, aby poinformować Urząd Ewidencji Ludności – Folkeregisteret będącego częścią urzędu podatkowego o przeprowadzce, nie jest ważne czy jest ona dokonywana pomiędzy gminami albo w jej obrębie, czy przeprowadzając się z zagranicy do Norwegii, ważne aby poinformować urząd o zmianach. Jest to o tyle ważne, aby w momencie podjęcia zatrudnienia i opłacenia podatków trafiła do nas karta podatkowa.

Wszystkie osoby pracujące na terenie Norwegii posiadają obowiązek podatkowy. Po zakończeniu roku podatkowego do podatnika przychodzi wstępne zeznanie Selvangivelse – marzec/kwiecień. Osoby, które nie mogą skorzystać z żadnych ulg, bądź zgadzają się z treścią tego zeznania zostają rozliczone samoistnie przez urząd. Ci którzy chcieliby uzyskać dodatkowe pieniądze zobowiązani są do złożenia deklaracji podatkowej. Deklarację powinno złożyć się do końca kwietnia drogą elektroniczną, natomiast droga papierową mamy czas do końca maja. Od pracodawcy na zakończenie pracy otrzymuje się dokument, który możemy porównać z pit-11 w Polsce i nazywa się on Loons-oog trekopgave. Z tym dokumentem możemy sprawdzić czy Selvangivelse jest wypełnione poprawnie. Urząd podatkowy po rozpatrzeniu deklaracji wysyła decyzje Skatteoppgjoret. W zależności od tego jak szybko złożyliśmy zeznanie zostaniemy rozliczenie w okolicach czerwca bądź października.

Poszukując pracy najlepiej korzystać z  Urzędu Pracy Norweskiego – NAV, każdy może się w nim zarejestrować. Warto przeglądać tamtejsze oferty, które są sprawdzone, abyśmy nie natknęli się na oszustów. Norwegia to kraj szerokich możliwości dlatego należy wybrać dla siebie jak najlepszą możliwość zatrudnienia.